• Promocja czytelnictwa

• 29.08.2023 18:35

• INFORMACJA O UZYSKANIU DOFINANSOWANIA

Przedszkole w Baniach uzyskało dofinansowanie w wysokości 3.000,00 zł w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" na zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenie biblioteki. Łącznie z wkładem otrzymanym od Gminy Banie w ramach dotacji celowej w wysokości 750 zł nasza placówka pozyskała 3.750,00 zł.

Z otrzymanego dofinansowania, zakupiono 217 książek, które bzbogaciły księgozbiór przedszkola.

Program realizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, jako Operatora Priorytetu 3.

Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 został zaprojektowany na lata 2021–2025 z myślą o wspieraniu organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe dla dzieci i młodzieży oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz wzmocnienie aktywności czytelniczej uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ma temu sprzyjać zwiększenie dostępu do książek wśród dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
        • "KĄCIK WĘDRUJĄCEJ KSIĄŻKI" W PRZEDSZKOLU

• 29.08.2023 19:09

• Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw.

JAK KORZYSTAĆ Z BIBLIOTECZKI?

ZASADY:

1. Wybierz książkę i weź ją do domu.

2. Po przeczytaniu, oddaj ją dla kolejnej osoby.

3. Masz książkę? Zostaw ją tutaj dla innych czytelników.

4. Pozwól skorzystać z książek także innym.

5. Główną zasadą biblioteczki jest swoboda korzystania i dostępu, dlatego też prosimy o szanowanie książek i nie niszczenie ich.
      • Quiz wiedzy o bajkach i baśniach