• Jak czytanie wpływa na umysł dziecka?
        Czytanie okazuje się szczególnie istotne w życiu i rozwoju człowieka od jego najmłodszych lat. Proces ten wpływa na dziecko w wielu aspektach, a jednym z nich są po prostu możliwości mózgu. Kreatywność oraz poznawanie nowych wyrazów i sposobów ich łączenia sprawiają, że dziecko otwiera się na świat złożony ze słów i liter. Dzięki temu łatwiej rozumie zależności między nimi. Efekty można zauważyć już w pierwszych latach uczęszczania do szkoły – dzieci mające kontakt ze słowem od małego lepiej radzą sobie z tymi zagadnieniami na kolejnych etapach rozwoju.

        Maluch zaangażowany w historię bohatera kształtuje umiejętność koncentrowania się na konkretnej rzeczy, skupia rozproszoną uwagę. Regularne czytanie pozytywnie wpływa także na pamięć dziecka. Kontynuowanie co wieczór jednej, ciągnącej się opowieści rozwija zapamiętywanie – dlatego im starsze dziecko, tym dłuższe historie jest w stanie przyswoić. Książka czytana do poduszki uspokaja i dobrze wpływa na sen, który z kolei jest ważny dla regeneracji umysłu i przygotowywania go do nabywania nowych umiejętności.

        Wpływ czytania na rozwój emocjonalny dziecka
        Poza typowymi możliwościami intelektualnymi istotnym efektem regularnego czytania dzieciom jest rozwój emocjonalny i poznawczy. Pociecha wkracza w świat emocji oraz rozwija wrażliwość i empatię. Uczy się rozumieć reakcje innych ludzi i swój wpływ na emocje innych. Opowieści dla dzieci oparte na schematach wymagających rozwiązania przez bohatera jakiegoś problemu rozwijają u dziecka umiejętność radzenia sobie z trudnościami, logicznego myślenia, szukania kreatywnych rozwiązań i analizowania sytuacji. Istotną korzyścią jest wzmacnianie relacji z czytającymi rodzicami. Znajomość i wspólne przeżywanie historii buduje relację opartą na bliskości i zaufaniu między dzieckiem a mamą lub tatą.

        • "Zdrowe zęby mamy - marchewkę zajadamy"

        • Wojewódzki Przedszkolny Program Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy „Zdrowe zęby mamy – marchewkę zajadamy”

          Cel główny: prowadzenie edukacji prozdrowotnej w zakresie higieny i zdrowia jamy ustnej wśród dzieci  i ich rodziców/opiekunów w żłobkach i przedszkolach województwa zachodniopomorskiego.

          Cele szczegółowe:

          •kształtowanie właściwych nawyków higienicznych w zakresie zdrowia jamy ustnej u dzieci żłobkowych i przedszkolnych,
          •kształtowanie właściwych nawyków dietetycznych w zakresie zdrowia jamy ustnej u dzieci żłobkowych i przedszkolnych,
          •wprowadzenie i popularyzacja treści prozdrowotnych w zakresie zdrowia jamy ustnej wśród opiekunów w żłobkach/nauczycieli przedszkolnych i rodziców (opiekunów) dzieci,
          •zwiększenie świadomości zdrowotnej przyszłych rodziców, zwłaszcza kobiet w ciąży.
          Odbiorcami programu są:

          •dzieci w wieku żłobkowym (2-3 lata)
          •dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat)
          •Rodzice/opiekunowie dzieci objętych edukacją

          W roku szkolnym 2022/2023 nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryfinie po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjnego „Zdrowe zęby mamy - marchewkę zajadamy”.

        • PRZEDSZKOLE CZAS START!

          Kochani Rodzice! Nadchodzi pierwszy dzień, który spędzę w przedszkolu. Bardzo się cieszę – będą tam miłe i opiekuńcze panie, nowi koledzy i koleżanki oraz mnóstwo fajnych zabawek. Jestem mały, ale dam Wam kilka wskazówek, jak sprawić, aby te pierwsze dni były jak najspokojniejsze zarówno dla mnie, jak i dla Was.

          1. Pomóżcie mi się dobrze przygotować do przedszkola – chcę nauczyć się czytelnych sposobów komunikowania się swoich potrzeb, aby porozumieć się z otaczającymi mnie osobami, np. powiedzieć lub pokazać, że chcę pić, jeść, muszę iść do toalety albo trzeba mi pomóc. 

          2. Mówcie dobrze o moim przedszkolu i paniach, będę wtedy tam chętnie zostawał.

          3. Nie martwcie się, na pewno sobie poradzę w nowym środowisku. W przedszkolu jest wiele osób, które mi pomogą, jeśli będzie taka potrzeba. Bardzo Was kocham i wyczuję Wasz niepokój.

          4. Jeśli obawiacie się momentu rozstania, pozwólcie mi pójść do przedszkola z inną osobą (ciocią, babcią, sąsiadką), z nią łatwiej mi będzie się pożegnać.

          5. Jeżeli to Wy mnie odprowadzacie, to nie przedłużajcie momentu rozstania. Uśmiechnijcie się, uściskajcie mnie, ucałujcie i życzcie miłego dnia. Potem idźcie do pracy. Jeśli mi pokażecie, że się denerwujecie, będę się starał zatrzymać Was jak najdłużej i z tego powodu pożegnanie może trwać bardzo długo.

          6. To Wy uczycie mnie świata. Nie proście, bym się nie denerwował, bo nie wiem, co to znaczy. Powiedzcie, że rozumiecie, co czuję. Smutek z powodu rozstania to uczucie, które towarzyszy również dorosłym.

          7. Każdy ma swoje obowiązki: Waszym jest praca, moim wesoła zabawa w przedszkolu.

          8. Jeśli dopytujecie, co działo się w przedszkolu, a ja nie odpowiadam, to nie jest to powód do zmartwień. W przedszkolu dzieje się tak dużo, że czasami nie umiem o tym opowiedzieć.

          9. W przedszkolu leżakujemy – to czas na odpoczynek i relaks. Słuchamy wtedy bajek lub muzyki. Chwila ciszy przyda się mojemu organizmowi.

          10. Pamiętaj, Mamusiu/Tatusiu, to Ty jesteś najważniejszą osobą w moim życiu! Dzięki Wam poznaję świat i uczę się stosunku do niego. Z uśmiechem zacznijmy przygodę w moim życiu!

          Wasze dziecko

        • Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym dezinformacji w świecie internetu.