• Przedszkole w Baniach jest placówką publiczną, której organem prowadzącym jest Gmina Banie. Od 1948 roku Przedszkole w Baniach zajmuje ten sam jednopiętrowy budynek przy ulicy Pocztowej 3. Bezpośrednio do budynku przedszkola przylega duży ogród służący do zabaw dla dzieci, wyposażony jest w sprzęt do zajęć i zabaw ruchowych oraz wydzielony ogródek do uprawiania roślin przez dzieci. Na terenie ogrodu zainstalowano szereg ławek, stolików oraz domków wykorzystywanych do swobodnych zabaw dzieci. Przedszkole dba o bezpieczeństwo dzieci. Plac zabaw jest ogrodzony, piaskownica zabezpieczona, a urządzenia zadbane. Opracowane są regulaminy i wewnętrzne zasady grupowe, które są znane i przestrzegane przez dzieci.

Placówka dysponuje sześcioma salami dydaktycznymi dla dzieci, a także zapleczem kuchennym i administracyjnym. Placówka czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-16.00, od września do czerwca oraz jeden miesiąc w czasie wakacji.

W sześciu grupach bawią się i uczą dzieci z terenu całej Gminy Banie. Dzieci pobliskich miejscowości dowożone są autokarami szkolnymi. Podczas dojazdu dzieci mają zapewnioną opiekę, w każdym autobusie jest opiekunka, która czuwa aby bezpiecznie dotarły do przedszkola i z powrotem do domu.

Wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci w wieku 2,5 do 6 lat. Dzieci sześcioletnie realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Warunki lokalowe oraz wyposażenie stwarzają dzieciom warunki do dobrej zabawy, nabywania wiedzy i doskonalenia umiejętności, są wystarczające do realizowania podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Sale zabaw dla dzieci są przytulne, urządzone tak, by dzieci miały warunki inspirujące je do różnych działań, wyszczególniona jest część do wypoczynku, zabawy i pracy. Ponadto przedszkole wyposażone jest w ergonomiczny sprzęt dostosowany do wieku dzieci, posiadający niezbędne atesty i certyfikaty, szafki dla każdego dziecka, stoliki i krzesełka, kąciki tematyczne. Gry i zabawki oraz pomoce do zajęć plastycznych spełniają wymogi bezpieczeństwa i higieny, posiadają niezbędne atesty.

Sale w przedszkolu są systematycznie doposażane w sprzęt i pomoce dydaktyczne, niezbędne do realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego i uatrakcyjniania pobytu w placówce naszym wychowankom.

Zaplecze sanitarno-higieniczne oraz kuchenne odpowiada wymogom prawidłowego funkcjonowania placówki, zapewnia też optymalne warunki do rozwoju dzieci, jak i efektywnej pracy kadry pedagogicznej.

W przedszkolu prężnie działa Rada Rodziców, wspierająca działalność placówki. Rodzice znają Koncepcję Pracy Przedszkola i są naszymi sojusznikami, a nasze działania są skoordynowane.

Realizacja działalności przedszkola jest prowadzona we współpracy z instytucjami lokalnymi. Dzieci reprezentują swoje umiejętności na zewnątrz.

Przedszkole dba o dobry przepływ informacji i promocję swoich działań. Informacje na temat działalności przedszkola można uzyskać na naszej stronie internetowej, na Facebooku oraz na gazetkach dla rodziców.